Intervjuud

(Mure)vabaks taskuhääling - kahe kursaõe ja sõbranna arutlused elu üle

Lomely Mäe ja Lili Liinev on tegusad BFMi ajakirjandustudengid, kes viivad läbi (Mure)vabaks taskuhäälingut. Uurisime neilt, kuidas podcast sündis, mida nad on seda tehes õppinud ning keda nad ootavad kuulama.

Podcasti logo

 

Kuidas sündis (Mure)vabaks taskuhääling? 

Lomely: (Mure)vabaks podcast sündis Taavi Libe raadioajakirjandusaine raames ning sealt otsustasime podcast’i jätkata. Oleme salvestanud märtsikuust alates.

Lili: Minu jaoks sai see tee alguse natuke läbi pettumuse. Raadioajakirjanduse kursusel oli meil ülesanne mõelda välja taskuhäälingu kontseptsioon ning neist parimad valiti kursakaaslaste poolt välja ning viidi ka salvestati ka esimene osa. Olin meeletult kurb, kui sain teada, et minu idee ei osutunud valituks, sest see kõnetas mind ennast väga. Samas olin rõõmus, kui selgus, et Lomely oli mind enda tiimi valinud, sest see oli ka üks ideedest, mille poolt olin hääletanud. See oli ehtne näide, et asjad juhtuvad põhjusega ja et elul oli mingi oma plaan varuks. Lõpuks kukkus ju nii hästi välja ja teeme seda tänaseni. Enda podcast’i ma kindlasti ei oleks jäänud niimoodi edasi tegema.
 

Mis on taskuhäälingu eesmärk? 

Lomely: Esialgne eesmärk oli noortele suunatud podcast, kus räägime probleemidest ja otsime neile lahendusi - saame oma muredest vabaks. Kuid edaspidi on see kujunenud lihtsalt jutusaateks, kus arutame erinevatel aktuaalsetel teemadel ning kutsume ka ägedaid külalisi, seda samuti ka näiteks vaimse tervise teemal, mis meile mõlemale (saatejuhtidele) tohutult korda läheb.

Lili: Eelkõige on see väljund meile endale, et saada sellel erialal praktikat ja samas teha seda endale sobival ja meeldival moel. Meile endale on see olnud selline sütitaja, mis on pannud meid ajakirjanduse eriala veel rohkem armastama. Teiste osas ma arvan oleme õnnelikud, kui juba vähemalt üks inimene tunneb, et ta sai oma südant meid kuulates veidi kergemaks või sai kaasa mingi vajaliku nipi, mis teda aitab või kasvõi mõistmise, et teised tunnevad ka nii. Ja eesmärgid on meil tegelikult suured, tahaksime oma sotsiaalmeediat ja kuulajate arvu korralikult kasvatada, saada ägedaid sponsoreid ja palju muud ägedat.
 

Mis on teie lemmikepisood siiani? Miks?

Lomely: Lemmikepisood on kindlasti kogemusnõustaja Silveriga tehtud episood, sest tema oli meie podcast’i esimene külaline ja tuli ka teisel hooajal külla. Temaga on meil alati sügavad ja puudutavad teemad jutuks.

Lili: Mulle paratamatult meeldib kõige rohkem ise pläkutada. Ehk minu lemmikud on need episoodid, kus oleme Lomelyga omavahel. Nii kuidagi unustad, et üldse midagi salvestad ja tulevad need otse südamest ausad vestlused. 

Kõige lemmikum on ehk 16. episood, kus vestlesime viisakalt öeldes naistemeestest, kellega oleme ise kokku puutunud ja sellest, kuidas neid ära tunda. Mulle meeldibki just selle episoodi puhul see, kui ausalt me enda lugusid avasime ja see, et see tõesti on teema, mis teeb paljudele noortele tüdrukutele nii haiget, aga samas ei ole me eriti märganud, et keegi sellest teemast eriti räägiks.

Lomely ja Lili
Lili ja Lomely taskuhäälingut salvestamas. 

Mida olete taskuhäälingut tehes õppinud? 

Lomely: Kindlasti olen õppinud suhtlema külalisega ning ka oma kaassaatejuhiga. Olen õppinud ja aru saanud, kui väga mulle podcast'i teha meeldib.

Lili: Olen õppinud teisi paremini kuulama. See oli mulle kunagi väga raske, nüüd tunnen iga episoodiga, et muutun selles paremaks. Kindlasti olen õppinud ka seda, kui suure ettevaatlikkusega peab jälgima, mida ja kuidas ma ütlen. Ütleme nii, et esimesed vitsad saime juba väga varakult kätte, kus sai osade inimeste meelest liiga palju välja öeldud. Selle võrra mõtlen kindlasti edaspidi 9 korda enne ja siis alles ütlen.
 

Kes peaksid (Mure)vabaks taskuhäälingut kuulama? 

Lomely: Podcast’i peaksid kuulama inimesed, kes tahaksid kuulata kahe kursaõe ja sõbranna arutlusi ja analüüse elu, sõprade ja absoluutselt kõige teemal. Podcast on mõeldud absoluutselt igale vanusegrupile, sest teemasid on seinast-seina.

Lili: Usun, et eelkõige on meie episoodid oluline kuulamine noortele, alates teismeeast, kuni siis selleni, kes iganes end hinges noorena tunneb ja teemadega samastub. Teame, et meie kuulajate hulgas on ka vanaemasid ja see on minu meelest nii äge, et ka nemad meid huviga kuulavad. Küll aga tunnen, et meil endal on enim missioonitunne just noorte osas. Et jagame teemasid ja enda kogemusi, mis võiks neid kuidagi säästa ja aidata.