Uudised

Haapsalus lugesid rebased tibusid

Väike hingetõmme enne joonistuste hindamist

Haapsalu Kolledži käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava I kursuse tudengid läbisid 5. jaanuaril oma esimese hindamise ehk rebased lugesid tibusid. 

Ettevalmistused hindamiseks algasid juba eelmisel päeval, kui üles sai suurem osa näitusest - May Aavasalu juhendamisel valminud joonistused, Imbi Kruuvi juhendatud värvusõpetuse tööd, Raivo Heina õpetatud tappühendused ehk puidutööd ja Arvo Pärensoni juhendatud kompositsioonitööd, tuntud kunstnike tööde interpretatsioonid ja esimesed sammud ringmajanduse mõistmisel ehk materjali taaskasutus. 

Näitus tuleb ikka ise üles saada

Tudengid läbisid esimese hindamise edukalt ehk rebased said söönuks ja tibud jäid ka kõik ellu.

Näitus hindamistöödest on Haapsalu Kolledži ruumides kõigile vaatamiseks 15. veebruarini.

Olete lahkesti oodatud vaatama!

Näitus

Tudeng Riido Õuna mõtted värvusõpetusest, mis oli rebastele üks suuremaid väljakutseid: 

Õpilased istusid ateljees, mõtted täis soovi luua midagi erilist. Nad haarasid enda ette värvilised pudelid guaššidega, väljavalitud pintslid ja õpetussõnad kuidas saaks neid ühendada, et luua midagi imelist. 

Punane on kirg, mis sütitab leegi, 

Oranž on värv, mis soojendab seestki. 

Kollane on päev, mis rõõmus ja helge,  

Roheline kui loodus, elu nii selge. 

Sinine on taevas, nii sügav ja lai,  

Violetne kui unistus, mis tõeliseks sai. 

Kui viimaks 12 küllastunud tooni said segatud ja värvitud, tundsid õpilased, et midagi on justkui puudu. Lisades tilk valget igasse värvi, saadi tulemuseks õrnad pastelsed toonid, mis tantsisid harmoonias ringi  keskel. Täpp rasket musta murdis toonid tumedaks, mis justkui kilbina kaitsesid värviratast oma tõsisusega  väljast poolt. 

Värvide, teooriate maailm nii kirju ja lai, 

Siit edasi minna tarvis nüüd vaid. 

Uued õpetussõnad paberil reas, 

Õiget värvi segades lisama pead. 

Õpilased valisid välja ühe primaartooni – olgu selleks magenta, tsüaan või primaarkollane. Juurde segades tilk-tilga haaval keskmist halli, violetti, musta või valget, tekkisid justkui värvide jorud, mis  toredalt sammusid ühtlaste üleminekutega reas. 

Valge valgustab taevast säravalt,  

Tumedus eelõhtul saabub väravast.  

Kontrast neil kahel, nagu tants paariline,  

Hele ja tume, loovad koosluse maalilise. 

Õpilased teadsid, et õigete värvide sobitamine ja kõrvutamine on vahel justkui sisetunne. Kuid tegelikult  on igal toonil oma kindlalt mõõdetavad tunnused, milleks on toon, hele-tumedus ja küllastus ehk puhtus. Õpilased segasid, värvisid, võrdlesid ja sobitasid. Tulemuseks oli kolmerealine redel, kus rida-rea haaval  jooksevad värvid sünkroonis. 

Pintsli käes värvilaigud tantsivad, 

Kääride lõikudes paberit kratsivad. 

Värvide sünergia, milles ühineb teooria, 

Praktilises töös nad väljuvad loona. 

Nüüdseks olid õpilased saanud piisavalt teooriat ja praktilist harjutamist. Oli aeg kujutlusvõime tööle  panna. Etteantud värvireeglite järgi tuli koostada 7 värvikontrasti ja 10 värviharmooniat. Kusjuures mitu  asja võib kombineeritult eksisteerida samas töös. 

Kui õpilased olid lõpetanud, vaatasid nad oma loodud töid -täis täiuslikku harmooniat ja tasakaalu kõikide  värvide vahel. Loomingu tulemusena sündisid kunstiteosed, mis kajasid kirevusest ja loodetavasti  inspireerib vaatajaid avastama uusi värviühendusi. 

Suured tänud õpetajale Imbi Kruuvile.

Fotode autor: Helen Vaher hk ktd23