Uudised

Näitus “Aknad vaatega hoovi” 

Tallinna ülikooli Terra maja 2. korrusel on näha näitust nimega “Aknad vaatega hoovi.” Tööd on valminud aine “Joonistamise ja maalimise stuudio III” raames ning nende autoriks IKUMUMU 2. kursuse tudengid.

Näitus

“Õppejõud Krista Simson andis meile ülesandeks maalida ise tehtud foto järgi tavapärasest suurema formaadiga töö, kirjeldab tudeng Eva Grete Huul. Valida tuli arhitektuurne objekt ja luua suuremõõtmeline töö.

Eva Gretet inspireerisid peegeldused. “Mul tuli antud ülesandega kohe meelde üks mu lemmik enda tehtud foto, mille olin pildistanud eelneval talvel sõites rongiga Jõgevalt Tallinnasse. Väljas oli päikesepaisteline ilm ja rongi akendele olid tekkinud ilusad, mitmekihilised peegeldused. Need tekitasid minus mõtte paraleelmaailmast, kus kõik on justkui täpselt samamoodi, aga siiski erinev,” räägib ta. “Selleks, et peegeldusi oleks fotol maksimaalselt näha, oli vaja tabada hetke, kus pildistatava akna taga oleks tume taust ja samal ajal teisest aknast paistaks päike. Lõpuks ma soovitu ka pildile püüdsin.” 

Oma tööd kirjeldaks Eva Grete sõnadega liikuv, helge ja kihiline.

image 19Eva Grete Huul

Kätleen Noormetsale andis inspiratsiooni Kentmanni 6 elu- ja ärihoone. “See koosneb selge struktuuriga plokkidest, mis teineteisega liitudes moodustavad tervikliku kompositsiooni,” ütleb ta lisades, et on varasemalt antud hoonet pildistanud. 

Kätleeni jaoks kõige väljakutsuvamaks osutus suur formaat. “Uus osa oli ka ajamaht ühe töö valmimise juures, kuid nautisin igat hetke.” 

Kätleen kirjeldab oma tööd sõnadega: Ilu peitub vaatenurkades.

image 20Kätleen Noormets

Brigita Värnik ammutas inspiratsiooni samuti peegeldustest. “Otsustasin maalida BFMi hoone akendelt peegelduvaid Terra aknaid. Nad lõid väga dünaamilise ja huvitava kompositsiooni ja moonutasid meile tuntuid arhitektuurset elementi,” selgitab Brigita. 

“Minu töö juures on iseloomulik selle laiali valguv dünaamika ja värvi peegeldused. Seal peitub killuke sürrealismi.” 

image 21Brigita Värnik

Tudengitele tekitas väljakutset suur formaat. “See oli omajagu ka lõbus, sest kasutasin laia maalripintslit, millega oli imetore suuri pindasid ühe pintslitõmbega katta, kuid suur formaat on üpriski nõudlik. Erksad toonid peavad sellel olema mitu korda üle võlli keeratud, et need üldse mõjule pääseksid. Vesine värv aga kuivab alati heledamaks ja tuhmimaks,” jagab Eva Grete, et püüdis leida endas enesekindluse lisada pisut erksamat värvi.

Brigitagi püüdis mõõtudelt suure tööga hakkama saada. “Väljakutset pakkus suur formaat ja akende vahelised valguspeegeldused, millest oli veidi keeruline alguses aru saada,” ütleb ta. 

Teiste näitustel olevate töödega saab tutvuda Terra maja 2. korrusel.

Aine “Joonistamise ja maalimise stuudio” juhendaja on Krista Simson.