Intervjuud

Miks toimuvad loengud hommikul vara? Õppespetsialist: ülikool on haridusasutus

Tallinna ülikooli õppespetsialist Eva Kinkar räägib, miks toimuvad loengud väga vara hommikul. 

Tallinna ülikool

Tallinna ülikooli õppespetsialist Eva Kinkar räägib, miks toimuvad loengud väga vara hommikul. 

1. Miks on ülikoolis hulk loenguid, mis algavad kell 8.15 hommikul, mitte näiteks kell üheksa nagu riigi üldine tööpäev? Millest see tuleneb?

Ülikool on haridusasutus nagu iga teinegi. Ka koolides algavad tunnid reeglina kell kaheksa hommikul. Varakult alustamine aitab koolipäevi mõistlikkuse piires hoida. Alternatiivina võiksime näiteks kell 10.15 alustada, siis aga lõpeksid koolipäevad sageli ebamõistlikult hilja.

2. Miks on peamiselt just keelte loengud need, mis algavad nii vara?

Sageli on peaeriala loengud kokkuleppeliselt seatud kindlatele kellaaegadele (nt TÜHIs teise aasta BA tudengitel kell 14 ja 16, kolmanda aasta tudengitel kell 10 ja 12). Niisiis on keeletunde mõistlik sättida varahommikusele ajale, et üliõpilased seal käia saaksid. Kui näiteks rootsi keele A1, mis on vabaaine, tunnid toimuksid kolmel korral nädalas kell 10 või 12, saaksid seal osaleda väga vähesed üliõpilased, sest kõik peavad esmajärjekorras käima erialaloengutes.

3. Milline on tudengite vastukaja varajastele tundidele?

Eks ole vahel ikka kuulda nurinat, aga pea kõik ärkavad igal hommikul vara, et minna tööle, kooli ja isegi lasteaeda. 

Võib-olla on oluline mainida ka, et kui õpe mingil hetkel COVID-19 tõttu veebi kolis, olid paljud üliõpilased selle üle rõõmsad, sest säästsid aega hommikuse sõidu pealt. Olgugi, et võõrkeelt on Zoomis palju keerulisem omandada, kui koolis kohapeal.

4. Milline on õppejõudude vastukaja nendele varajastele tundidele?

Õppejõudude eelistused on väga erinevad. Osad eelistavad õhtuseid aegu, osad ütlevad, et ei ole pärastlõunal enam suutelised õpetama. Mis puudutab keeleõpet, siis paljud tahavad nimelt varahommikul alustada, kui pea on veel värske. Tuleb ka ette, et tundide algust nihutatakse 15 minuti võrra hilisemaks.

5. Kuidas Teile teadaolevalt mõjutavad varajased tunnid tudengite õpiedu?

Me ei ole täheldanud, et kell 8.15 algavates tundides osalenute lõpphinded teistest paremad või kehvemad oleks. Pigem on küsimus motivatsioonis. Kui tunnid meeldivad ja pakuvad huvi, ei tehta varajasest toimumisajast probleemi.

6. Mis kell Teie oma tööpäeva alustate?

Minu tööpäev algab kell 8.

LUNA TV uudistesaate reportaaž samal teemal