Arvamus

Kuhu on sõja ajal peitu pugenud venelastest koosneva fännibaasiga Eesti kultuuritegelased?

Kursuse “Arvamuslugu ja juhtkiri” raames kirjutas Annabel Jürgenson arvamusloo. Kursuse juhendaja on Barbi Pilvre.

Tekst

On 24. veebruar, Eesti Vabariigi sünnipäev. Päevakavas oli vaadata iga aasta toimuvat paraadi ning pidada maha rõõmsad pidustused. Ühtäkki tundub, et pidustused ei saagi olema niivõrd rõõmsad. Ilmuma hakkavad esimesed uudised Putini korraldusest lasta Vene väed sisse Ukrainasse. Sõda on lahti. 

Oleme ilmselt kõik märganud, kuidas sotsiaalmeedia on värvunud Ukraina lipu värvidesse, näitamaks üles toetust ja austust hetkel sealses riigis toimuva sõjaga. Väga vaikseks ja kommentaarideta on jäänud venelastest koosneva fännibaasiga Eesti kultuuritegelased. 

Meie, eestlastena, saame ka palju ära teha informeerimaks inimesi hetkel toimuvast. Seda enam saavad enda panuse anda tuntud kultuuritegelased, kellel on sotsiaalmeedias suurem jälgijaskond ja seda ka Venemaal. Kindlasti oleme paljud kursis hetkel Venemaal toimuva propagandaga. Mitmed Eesti lauljad ja lauljatarid on enda Facebooki profiilipildile lisanud juurde Ukraina lipu, näitamaks üles toetust Ukrainale ning jaganud olulist informatsiooni, aga tuleb tõdeda, et täna vaikib Ida-Eurooplase kuvandiga Tommy Cash, kelle fännibaas koosneb just peamiselt ukrainlastest ja venelastest.

Tänaseks on artist kogunud enda Instagrami lehel kokku üle 900 000 jälgija, millest suurema osa moodustavad just venelased. Miks ei ole artist sõja teemal sõna võtnud? On see kartus kaotada enda fännibaas Venemaal või midagi muud? Kes teab… Samal ajal kogub suudamudija ja iluguru Liisa Leetma enda kontol annetusi ning jagab olulist informatsiooni, mida on võimalik Ukraina heaks ära teha. Kelle õlul lasub vastutus? 

Rahvas tahab rohkemat, mistõttu äratas eelnimetatud situatsioon tähelepanu ka tavakodanikus. Nimelt tegi enda sotsiaalmeedia kontol postituse Uku Mikkin, kes nõudis Tommy Cashilt selgitusi: “Tean, et oled postitanud Story Ukraina ja Putini vahelisest sõjaolukorrast, kuid sa oled võimeline palju enamaks. Palun kasuta oma häält Ukraina rahva abistamiseks ja sõnumi levitamiseks teistega. See ei ole solvang, vaid lihtne palve muuta maailm paremaks kohaks," kirjutas ta.

Tõsi, Tommy Cash küll tühistas ära oma kontserdid nii Ukrainas kui ka Venemaal ning kommenteeris olukorda lühidalt enda Instagrami Storys: "Ma olen tugevalt vastu igasugusele sõjategevusele! Toetan Ukraina inimesi ja samuti venelasi, kes seda sissetungi ei toeta,”.  Arvestades hetkese olukorra kriitilisust tunneb siiski rahvas, et lühike sõnavõtt jääb lihtsalt väheks. Olles näinud, kuidas kultuuritegelased Ukrainas toimuvat pildil hoiavad, on ka Tommy Cashil selleks suurem potentsiaal.

Samamoodi on ka arutletud teema üle, kuhu on kadunud Anne Veski, kes on Venemaal pälvinud lausa Balti tähe auhinna ning kelle fännibaas koosneb eakamatest, kel maailmavaated juba välja kujunenud. Aga Uku Suviste, kes lõi laineid Venemaal tuntud talendisaates? Kurvaks teeb asjaolu, et staažikad lauljad, kelle hääl võiks kostuda kaugele, ei ole antud teema heaks midagi korda saatnud, kuigi võimalusi on ju mitmeid: heategevuskontsertid, sõna levitamine, annetuste kogumine jne. 

Näiteks alles möödunud nädalal korraldas Kanal 2 koostöös tuntud kultuuritegelastega heategevusliku kontserti, kus koguti kokku üle 690 000 euro, mille abiga saab MTÜ Slava Ukraini soetada ja sisustada humanitaarabiga enam kui 20 otse sõjakolletesse suunduvat kiirabiautot. Kontserdil astusid üles ja näitasid enda toetust mitmed Eesti kultuuritegelased, nagu näiteks Ivo Linna, Liis Lemsalu, Terminaator, Daniel Levi ja paljud teisedki. Samamoodi astus Vabaduse Väljakul 26. veebruaril toimunud protestil üles vene rahvusest Alika Milova, selgitades olukorra tõsidust ning näidates, et seisame täna kõik üheskoos Ukraina heaks. 

Ei ole palju asju, mida me sõja olukorras Ukraina heaks teha saame, aga ka need väikesed sammud loevad. Me keegi ei tea, milline on täna Venemaal rahva arusaam olukorrast- võime vaid eeldada. Siinkohal peangi oluliseks rõhutada mitmeid ja mitmeid kordi, et ka Eesti kultuuritegelased kasutaksid oma platvorme ja jälgijaskonda sõnumi levitamiseks. Sõda Ukrainas näitab meile täna kui väikene riik me tegelikult oleme ja kui oluline on, et me püsiksime koos. Jah, me keegi ei tea, mis saab homme, nädala pärast või paari kuu pärast, aga oluline on, et teadvustaksime olukorra tõsidust ning seisaksime täna külg-külje kõrval.