Intervjuud

Hele-Mai Mängel: "Nüüd või mitte kunagi!"

Charlie
No tervist!
Tervist-tervist!

 

Hakkame aga põletavate küsimustega kohe pihta - kes Sa oled, kust Sa tuled, mida Sa teed?
Mina olen Hele-Mai Mängel, ja kui sa niimoodi küsid, et kust ma tulen, siis ma olen pärit Tartust. Hetkel aga õpin IKUMUMU viimasel aastal. Mul on praegu käsil kooli lõpetamine, kirjutan veel oma bakalaureusetööd, veel viimaseid hetki, sest kohe on esitamise tähtaeg. Ja mida ma teen? Seda ma teengi! Muu jaoks hetkel aega vähe. 

Aga muidu olen südamelt ja hingelt muusik, laulja, laulukirjutaja ja loomeinimene. 

Eelmine nädal tuli Sul välja debüütalbum koos muusikavideoga, mis siin LUNA platvormilgi kajastust sai, sellises koosseisus nagu CHARLIE. Kuidas see kõik juhtus? Räägi natukene sellest protsessist, kuidas debüütalbumi väljaandmine Sinu jaoks kulges?
Tead, ütlen ausalt, eelmise aasta lõpus, kui keegi oleks küsinud, kas ma plaanin uut muusikat välja anda, siis ma oleksin öelnud kindla “EI”. Nüüd aga, kui mul oli vaja lõputööks teha loominguline projekt, siis ma otsustasin justkui enda loodud turvatsoonist välja astuda ja tegin bändikaaslasele Rossile ettepaneku anda uus album välja. 

Nii otse küsisidki?
Just. Nii robustselt kirjutasingi, “ou, kuule, kas sa lühialbumit ei taha teha?” ja ta oli nõus. Mul on raske seda protsessi kokku võtta, sest see koosnes nii paljudest erinevatest faasidest ja elementidest. Kogu protsess on hästi metsik olnud ja kõik on kuidagi kiiresti läinud. 

Poolteist aastat tagasi ei arvanud, et ma nii pea uut muusikat välja annan, kuigi muusika on alati minu jaoks tohutult tähtis olnud. Ma olen mõelnud, kaalunud ja mõtestanud, mida muusika üldse minu jaoks tähendab. Mis mu unistused sellega seoses on, kellele ma seda teha tahan ja miks… Unistus on justkui kogu aeg sama olnud – suured lavad, tuurid, kontserdid ja kõik muu, mis selliste suurte unistuste juurde kuulub. Aga kasvades, avastades ja arenedes, olen aru saanud, et elu ei ole nii must-valge. 

Nüüd me jõudsime aga kronoloogiliselt sinna etappi, et mul on päriselt võimalik midagi ära teha, seada endale mingisugune eesmärk, täita osa sellest suurest unistusest enda jaoks, seoses lõputööga. Nii ma siis mõtlesingi, et kas nüüd või mitte kunagi. Ma olin nii pikalt muusikast pausi teinud. Mul oli vaja oma kastist välja ronida. Lõputöö oli selleks ideaalne lahendus ja põhjus hakata uuesti muusikaga tihedamalt tegelema.

Lõputöö oli siis, peale kolme aastat õppimist ja pingutamist, Sinu ajendiks, et see debüütalbum välja anda?
Osaliselt küll, aga reaalsuses oli mul hoopis teine plaan. Tegelikult juba enne kui ma asusin IKUMUMU erialale õppima. Ma tahtsin kirjutada muusikali!

Mulle tohutult meeldivad muusikalid, kogu see kontseptsioon ja elu nende ümber. Ma ise olen tänu Eesti Noorte Muusikaliteatrile saanud osa erinevatest muusikalidest. Eriti paelus mind muusikali kirjutamise protsess. See tegelikult oligi minu plaan kaks ja pool aastat. Siis juhtus, nii muuseas, jaanuar 2021 ja ma mõtlesin, et tahan ikka lühialbumi teha. Isegi kui ma ei oleks seda albumit lõputöö jaoks hetkel teinud, siis lõpuks oleks see nii ehk naa valmis saanud.

Sa mainisid, et Sa üritasid enda jaoks mõtestada, miks ja kellele seda kõike üldse teed, mis vastused Sa enda jaoks lõpuks leidsid?
Ma arvan, et ma ei jõudnudki ühe vastuseni, aga ma jõudsin vastuseni, mis mind rahuldab. Ma olen kõik valikud oma elus teinud muusika kasuks, nui neljaks. Ma olen alati seadnud oma sammud niimoodi, et see kuidagi tooks kasu minus elavale loomeinimesele, kes tahab kirjutada muusikat, laulda ja produtseerida muusikat. Lõppude lõpuks see, mis mulle kõige rohkem rõõmu teeb ja õnnelikuks teeb, on muusika. Nii lihtne see ongi. Siin ei ole mitte mingisugust üliemotsionaalset lugu või põhjust taga. Muusika lihtsalt teeb mind õnnelikuks. 

Kui ma saingi aru, et ma olen kõik valikud teinud muusika kasuks, sest muusika teeb mind kõige õnnelikumaks, siis sellest põhjusest mulle piisas. Isegi kui ma ei suuda veel täna täielikult mõista, mis mind päriselt ees ootab, siis muusikat tahan ma teha nii kui nii. See küsimuste küsimise periood pigem andis mulle rahu. Andis kindluse, et vahet ei ole, mis on tulem, ma olen õnnelik tehes seda, mis mulle meeldib.

Teil on nüüd Charliega nädal aega ametlik muusikavideo üleval olnud. Milline on sõprade, tuttavate ja tegelikult ka uute kuulajate tagasiside olnud?
Vastukaja ei ole olnud tohututes kogustes ja ma arvan, et see on okei, sest nii mina isiklikult kui ka Charlie tegevus on olnud mõnda aega pausil. Paljude inimeste jaoks tuli meie EP kindlasti kui välk selgest taevast. Aga see tagasiside, mis on olnud, on olnud julgustav ja positiivne. Muidugi on ka kriitika alati teretulnud. (Hele-Mai naerab)

Aga jah, tagasiside on olnud siiras ja aus. Inimestele päriselt meeldib see, mille me Rossiga koos välja andsime. Kogu see protsess on olnud tohutult põnev ja olen ikkagi saanud natukene ka nautida seda albumi välja andmise protsessi.

Ehk siis varsti on oodata Charlie poolt uut albumit või vähemalt uut lugu? Muusikat pausile ei pane?
Kindlasti on tulemas midagi head. Praegu on hea hoog sees ja saladuskatte all võin tegelikult öelda, et algselt pidi meie debüütalbum olema nelja looga. Aga see neljas lugu vajab veel natukene küpsemist. Võib-olla tuleb see lugu järgmisena, aga võib-olla tuleb hoopis midagi muud. Eks tuleb tegemistel silma peal hoida…

Sa ütled, et muusika on Su hinges, kas IKUMUMU erialal õppimine andis Sulle uusi teadmisi või hoopis eelise debüütalbumi välja andmisel?
Ma ei oska tuua välja kindlaid oskusi niimoodi, aga IKUMUMU on kindlasti arendanud mind artistina, sest IKUMUMU õppekava sunnib sind isiklikult tohutult palju arenema ja just nendes valdkondades, mida sa pead enda jaoks oluliseks. IKUMUMU eriala ei kujunda sinust kindlat karakterit, see laseb sul areneda iseendana. Mu kursusekaaslaste seas on erinevate ambitsioonidega inimesi. Meie seas on inimesi, kes naudivad turundust ja sotsiaalmeediat ning graafilist disaini, samas kui minu jaoks on oluline muusika pool. Võibolla kellegi kolmanda jaoks on oluline hoopis filmikunsti ja võttepaikade disain.

Ühe konkreetse oskuse ma tegelikult oskan välja tuua küll. Ühes aines me õppisime kirjutama pressiteadet ja need loengud olid need, mis mul kohe silme ette visandusid, kui oli vaja Charlie jaoks pressiteateid koostada. Olen väga tänulik kursusekaaslasele, kes selles protsessis nõu ja jõuga abiks oli. 

Kas Sul on gümnasistidele mingisugune julgustav sõna, miks tulla IKUMUMUt õppima?
Kui sa oled loominguline inimene, ükskõik, mis valdkonnas, olgu see kunst või muusika, ja sa ei karda uusi asju ega arengut, siis on IKUMUMU suurepärane koht, kus sulle ei suruta peale ühte kindlat spetsialiseerumist, vaid lastakse sul ennast avastada ning areneda indiviidina selleks, kes sa tulevikus olla tahad.

Kõik ained ei pruugi sinule resoneeruda, aga need teadmised, mida sellel õppekaval jagatakse, ei jookse kindlalt mööda külge maha.

On Sul lõpetuseks lugejatele veel midagi öelda?
Kuulake albumit! (Hele-Mai ning intervjueerija naeravad)
Tegelikult lihtsalt nautige suve ja tundke rõõmu väikestest asjadest. 
Ja kui mahti, siis kuulake suveõhtutel Charlie uut albumit, mis kannab pealkirja Children At Heart!

Instagram

Facebook

Spotify