Dilemma sotsiaalmeedias. Kas luua endast täiuslik kuvand või jääda autentseks?
Arvamusartikkel valmis kursuse Arvamuslugu ja juhtkiri 2024 eksamitööna.
Sotsiaalmeediast on saanud meie igapäevaelu suur osa, olles platvorm, kus jagatakse mitte ainult oma mõtteid ja emotsioone, vaid ka kus luuakse ja hoitakse suhteid. See on kohaks, kus me jagame oma saadud elamusi ja kogemusi ning kus me suhtleme nii oma sõprade kui ka võõraste inimestega. Ometi on tekkinud levinud arvamus, et sotsiaalmeedias teistele meeldimiseks ja tähelepanu pälvimiseks tuleb olla täiuslik. Aga kas see on tõepoolest nii?
Esmapilgul võib tunduda, et sotsiaalmeedias meeldimiste ja jälgijate saamiseks peab inimene olema täiuslik. Töödeldud pildid, veatu enesereklaam ja peensusteni läbimõeldud sõnumid tunduvad olevat tee edu poole platvormil, kus tähelepanu püüdmiseks peab olema silmapaistev. Kuid kas selline täiuslikkus loob sügavaid ja tähendusrikkaid suhteid või hoopis eemaldab inimesi üksteisest, luues illusiooni, mis pole alati reaalsusega kooskõlas?
Siinkohal saab vaadelda mitmeid näiteid sotsiaalmeedias toimuvast. Näiteks võib mõelda olukorrale, kus inimene jagab oma puhkusefotosid rannas, esitledes enda elu muretu ja õnnelikuna, kuid tegelikkuses võib tema elus olla varjatud stress ja ärevus. Kuigi selline täiuslikkuse fassaad võib meelitada mõningaid jälgijaid ja meeldimisi, võib see tegelikult viia ebatervisliku enesehinnanguni nii jagaja kui ka vaataja poolelt. Inimesed hakkavad võrdlema omaenda elu ja kogemusi selle "ideaalse" pildiga ning tunnevad end seetõttu halvasti või alaväärtuslikuna.
Vastupidiselt levinud arvamusele näitavad praktilised kogemused, et autentsus ja iseendaks jäämine loovad nii päriselus kui ka sotsiaalmeedias sügavamaid sidemeid kui täiusliku fassaadi hoidmine. Jagades oma ebaõnnestumisi ja haavatavusi, saab inimene luua tõelisemaid ja kestvamaid suhteid nii päriselus kui ka sotsiaalmeedias ning saada siirast toetust ja mõistmist oma jälgijatelt. Näiteks võib tuua olukorra, kus keegi jagab avalikult oma võitlust vaimse tervise probleemidega ning saab selle eest tohutult toetust ja mõistmist oma jälgijatelt. Sellised hetked näitavad meie haavatavust ja inimlikkust, mis omakorda võivad teisi inspireerida ja julgustada samuti oma tundeid ja muresid jagama.
Autentsus aitab inimestel luua tugevamaid sidemeid mitte ainult sotsiaalmeedias, vaid ka väljaspool seda. Kui inimene tunneb, et ta saab erinevates olukordades jääda iseendaks, aitab see kaasa tema üleüldisele enesetunde paranemisele ja eneseaktsepteerimisele. Kui inimene julgeb olla oma tõelises olemuses ilma pidevalt muretsemata teiste ootuste pärast, saab ta endaga sisemiselt rahu teha ning olla enesekindlam. See omakorda kandub ka tema suhetesse teistega nii sotsiaalmeedias kui ka väljaspool seda, luues positiivsema ja avatuma suhtlemiskeskkonna.
Kuigi täiuslikkuse illusioon võib lühiajaliselt meelitada mõningaid jälgijaid ja meeldimisi, on oluline mõista, et pikaajalised ja sügavad suhted rajanevad iseendaks jäämisel ning aususel. Täiuslikkus võib küll esmapilgul atraktiivne tunduda, kuid see ei pruugi alati olla kestev alus tõeliste suhete loomisel. Seega peaksime mõistma, et sotsiaalmeedias teistele meeldimiseks ei pea olema täiuslik, vaid olulisem on olla aus ja autentne oma tegeliku mina esitlemisel. Autentsus võib olla haavatav, kuid see on samas ka tõeliselt inimlik ja atraktiivne omadus, mis aitab meil üksteist paremini mõista ja toetada ning loob tõelisi ja kestvaid sidemeid meie ümber.