Akadeemiline ausus: kuidas vältida plagiaati ja teisi uurimistöö rikkumisi?

Sülearvutis kirjutamine

 

Mis on akadeemiline ausus ja plagiaat?
 

Akadeemiline ausus on teadus- ja õpikogukonnas väärtustatud põhimõte, mis seisneb teiste töödele korrektsete viidete andmises. Üks tähtsamaid aspekte akadeemilises kirjutamises on teiste autorite töödele õigesti viitamine.

Plagiaat tähendab kellegi teise ideede, sõnade või tööde kasutamist ilma nõuetekohase viitamiseta. Kui seda ei tehta, rikub tudeng akadeemilist ausust. Plagiaat võib olla teadlik või mittetahtlik.


Plagiaadi tagajärjed
 

Plagiaadi eest saab ülikoolis rangelt karistada. Karistused võivad ulatuda:

  • akadeemiliste hoiatusteni,
  • õpingutest väljaarvamiseni,
  • või tööde hindamise tühistamiseni. 

Oluline on, et plagiaat võib kahjustada ka tudengi mainet, mis võib omakorda mõjutada tema tulevasi õpingu- ja töövõimalusi.


Kuidas plagiaati vältida?
 

  1. Tutvu oma ülikooli reeglitega: Iga ülikool on välja töötanud oma akadeemilise aususe poliitika, mida tuleb täpselt järgida.
  2. Viita alati allikatele: kui kasutad kellegi teise ideid, sõnu või uurimistulemusi, siis viita neile kas otsetsiteeringu või parafraasi kaudu.
  3. Parafraseeri õigesti: kui sa ümber sõnastad, siis ei tohi lihtsalt sõnu vahetada, vaid kogu mõte peab olema esitatud uuel moel.
  4. Ole ettevaatlik: Kui kahtled, kas mingi fraas vajab viitamist, siis lisa viide.

Plagiaadi tüübid
 

Teadlik plagiaat on kõige ilmsem. Näiteks kui kopeeritakse terveid lõike ilma viitamiseta või ostetakse teadustöid veebist.

Mittetahtlik plagiaat võib juhtuda, kui tudeng ei tea, et ta on kasutanud kellegi teise mõtteid või sõnu ilma viitamiseta. Kuigi see ei ole tahtlik, on see siiski rikkumine.


Õige tsiteerimisstiili valimine
 

Akadeemilistes töödes tuleb kasutada erinevaid tsiteerimisstiile, nagu:

  • MLA: humanitaarteadustes
  • APA: sotsiaalteadustes
  • CMS: ajaloos ja teadustes
  • CSE: loodusteadustes

Sa peaksid uurima, millist stiili sinu õppeasutus nõuab. Õige tsiteerimisstiili järgimine on oluline ka teadustööde hindamisel.


Viitamine ja bibliograafia
 

Töö lõppu tuleb koostada viited või bibliograafia, kus on välja toodud kõik kasutatud allikad vastavalt valitud tsiteerimisstiili nõuetele.

Nendest reeglitest kinni pidades järgid akadeemilist ausust ning seeläbi hoiad ära võimalikke negatiivseid tagajärgi. Täpsed viited mitte ainult ei kaitse sind plagiaadi eest, vaid aitavad ka arendada sinu teaduslikku mõtlemist ja analüüsioskusi.

Allikas: James D. Lester - Writing Research Papers_ A Complete Guide-Pearson (2014),
https://www.amazon.com/Writing-Research-Papers-Complete-Guide/dp/0321952952