"Suur Skandaal" Kätlin Palmsaluga
Kuidas sündis "Suur skandaal"?
"Suur skandaal" valmis (mitte valitud nime kiuste) kui üks suur skandaal.
Nimelt olime Anuga võtnud endale eesmärgiks aine multimeediaprojekt II raames teha seekord VRi. Ülesandeks oli ammutada Kumust inspiratsiooni ja see miskisse multimeedia projekti üle kanda. Otsustasime, et lahenduseks on VR ja sisuks maalis sees olemine. Tutvusime paljude eelnevalt tehtud lahendustega. Proovisime kätt tasuta 3D programmis belnder. Valisime välja eesti kunstist meile sobilikud teosed....
Mis oli ülesande lahenduse juures kõige raskem? Aga kõige lõbusam?
AGA ... iganädalastel kaitsmisel tehti meie ideed maha. Jutt käib siin kohal kuude pikkusest protsessist, kus iga nädal saime tagasisideks vaid "mõelge veel, mõelge veel". Lõpuks olime nii läbi ja otsustasime, et teeme nii nagu ise tahame ja tehku need õppejõud mis tahavad. Justkui veidi ka protestiks, tutvustasime alles viimases loengus oma viimast ideed. Õppejõududel oli ilmselt meisse usk kadunud, sest arvati et võtame liiga suure tüki endale. Hindrek Maasik andis paar julgustavat sõna ning pakkus režiiliselt huvitavaid lahendusi.
Kuna olime juba nii suure numbri sellest kõigest teinud jäi ainult üks võimalus "GO BIG OR GO HOME". Meil lihtsalt ei jäänud midagi muud üle kui suur ja kuradi hea projekt teha.
Ma ei lasku siinkohal produktsiooni detailidesse, kuid algselt 0 eelarvega projektist (kolm tiimikaaslast), kasvas eelarvestatud (Meediumi poolt) projektiks, mis koosnes 21st tiimiliikmest. Lisaks saime koostöö partneriks ka F-hoone ja MTÜ Uuskasutuskeskuse.
Üks huvitav fakt on ehk see, et minu ja Anu kõik koosolekud ning ka tiimiliikmete värbamised toimusid õhtuti meie lemmik lokaalides. Siit ka seos meie "skandaali" temaatikaga - kohviku/lokaalide kajastamine eesti kunstis ja selle elavdamine.
Sellet protestist sündinud projekti edu tuli meile üllatusena täieliku üllatusena. Me ei lootnud õppejõududelt kõrget hinnet, kuid teadsime et oleme hea asjaga hakkama saanud. Ise jäime rahule, see oli olulisem!
Räägi veidi "Suure skandaali" edust. Mis festival on mittekommertslike filmide festival? Kellega konkureerisite?
Aine hindeks saime B, kuid B-le lisandus üsna pea BOB creativity bomb kategoorias. Olime õnnelikud ainuüksi nominatsiooni üle. Konkurents on BOB-idel kõva ja ei oodanud võitu. BOB-il jäi meie film silma mittekommertslike filmide festivalil korraldajatele ning meiega võeti ühendust, et ka sinna oma filmi esitaks. Tudengifilmide seas konkureerisime muuhulgas
Mis plaanid on edaspidiseks?
Tulevikust rääkides, saatsime oma töö Rencontres Internationales Paris/Berlin moving images festivalile, kust ootame veel vastust. (festival on koroona tõttu edasi lükatud) Lisaks oleme ka XIII rahvusvahelisel mittekommertslike filmide festivalil “Tallinn 2020” kuhu registreerus 108 ilmi 19 riigist. (linastub 28 nov, tulemusi ei tea) Mingid mõtted on veel.
Iroonilisel kombel oli tahe head asja teha nii suur, et unustasime kõik auhinnad ja hinded tegemise ajal nüüd maitseme töö vilju.
Räägi mõni meeleolukas lugu BFMis õppimise ajast.
Kooliajast üldiselt mõtlen, et oleksin võinud olla veel julgem tegema seda, mida meilt ei oodata. Mitte leppima vastusega EI, olema kindlam oma visioonis, kuid kuulama õppejõudude tagasisidet. "GO BIG OR GO HOME" ja seda täiega.
Mäletan kui otsustasime muusikutega teha kunstiajaloo eksami asemel kreatiivse video teemadest, mida oleksime pidanud eksamil kajastama. Teadsime, et õppejõul oleks olnud võimalus keelduda või piiranguid meile panna seega otsustasime teda eksami päeval hoopis üllatada videoga. Lohutasime end sellega, et halvim, mida õppejõud Heie teha saab on lasta meil eksam uuesti teha. Olime selleks valmis. Video tuli aga lahe ja meeldis kõigile. Ei pidanudki eksamit kordama. Kindlasti mängis siin rolli see, et suutsime terve muusika poole meie kursuselt salajasse projekti rakendada. Kõik ei olnud kohe vaimustuses ideest eksami asemel salajane video teha, kuid pärast ei kahetsenud keegi. Saime koos hirmust üle ja õppisime ka üksteist paremini tundma.
Mida pead BFMis veedetud aja suurimaks õppetunniks?
Ma ei arva, et anarhism on alati vajalik, kuid vahepeal võib see sütitada tule, mis viib suurte tegudeni. Üks on kindel, olgu ideed ja tingimused mis tahes - hea tiim on see mis edasi viib ja tulemust annab. Aga eks kõik saab alguse tegemise tahtest, muud detailid loksuvad väikese togimisega paika.