Arvamus

Poe tagant TikToki

Arvamusartikkel valmis kursuse "Arvamuslugu ja juhtkiri" eksamitööna.

TikTok

Poe taga räuskavad lakku täis asotsiaalse väljanägemise ja ropu suuga sellid. Inimesed näevad ja kuulevad, aga peavad paremaks lihtsalt mööduda ja neist mitte välja teha. Möödujad on sellega harjunud, nad on ju alati seal olnud. Aga ühel päeval neid enam pole, kui siis ainult mõni üksik vanakooli eluheidik. Kuhu siis teised kadusid? Muutusest šokeeritud mööduja avab telefoni, et TikToke vaadates mõtted eemale saada, kuid peatub ühel pikemalt. Ekraanil on TikTok live ehk otseülekanne, mille staarideks ei keegi muu, kui need samad poe tagant kadunuks jäänud. Tuleb välja, et nad ei olegi kadunud. Nad lihtsalt kolisid poe tagant TikToki! 

Tõsi, sellised inimesed ühiskonnast ei kao, aga, kas selliseid eluviise on eetiline sotsiaalmeedias avalikult premeerida? Inimestel, kes jagavad TikTokis tervist kahjustavaid elukombeid, roppu kõneviisi ja muud ebatsensuurset sisu, ei tohiks olla õigust sellega raha teenida. 

Järjest enam koguvad Eesti TikToki-maastikul kuulsust mehed ja naised, kelle sisu koosneb enamasti otseülekannetest, kus tarbitakse rohkelt alkoholi, karjutakse, ropendatakse, sõimatakse teisi ning küsitakse annetusi. Annetusi teevad vaatajad oma valitud summas, märgiks toetusest. Peamiselt vaadatakse selliseid “kuulsuseid” eesmärgiga, et nende üle naerda, neid mõnitada ja üles ässitada, nägemaks nende reaktsiooni ning, et jälgida samade TikTokerite vahelisi tülisid. Sisu, mida otse-eetris üle kantakse on tihti räige, õõvastav, piinlikkust tekitav ja seadust rikkuv. Sellise sisu peale satuvad ka lapsed, mille mõju jääb küll vanemate vastutada, kuid täiskasvanud, kes sellist tegevust tähelepanuga tasustavad ja edasi finantseerivad, vastutavad karuteene eest tervele ühiskonnale. Paljud neist staaridest on töötud ning elatuvad vaid riigitoetustest ning vaatajate annetustest. Nii hoitakse elus oma tervist kahjustavaid eluviise ja saadakse söönukski. See tekitab olukorra, kus neil puudub igasugune vajadus enda elu ja tervist korda saada, tööle minna või makse maksta, sest Eesti rahvas ja riik võivad ju rõõmsalt jätkata nende ülalpidamist. Nende seas on ka inimesi, kes on vaimupuudega või kannatavad muude vaimse tervise probleemide all ja ei pruugi oma internetitegevuse tõsidusest isegi tervemõistuslikult aru saada. Kas teistel täiskasvanutel, kes selliste inimeste üle nalja teevad või avalikult mõnitavad, puudub südametunnistus ja vastutustunne? 

Siinkohal saab muidugi vastu vaielda. Kuidas saab ühele seltskonnale keelata midagi, mis teistele lubatud on? Kõigile inimestele, olenemata elukommetest, peab jääma võrdne õigus oma elu TikTokis jagada ja sellega ka soovi korral raha teenida. Eestis on ju kõigil õigus vabale eneseteostusele ja sõnale. Ja kui selle eest tahetakse veel raha anda, siis on loll ainult see, kes seda raha vastu ei võta.

Tegelikult aga tekib siit hoopis vastuolu. Jah, põhiseaduse järgi on igal inimesel õigus vabale eneseteostusele, kuid seda vaid niikaua, kuni ta ei riku teiste õiguseid, põhiseaduslikku korda ja üldtunnustatud kõlblusnorme. See viimane osa kipub aga meie TikToki kuulsustel ja nende tegevuse toetajatel ununema. Tänaseks on otseülekanded jäädvustanud korduvaid juhtumeid, kus rikutakse avalikult seadust. Seda alates kellegi au või hea nime teotamisest ja illegaalsete meelemürkide tarbimisest kuni vägivallatsemise ja noarünnakuni välja. Tänaseks on Eesti TikToki otseülekannetes toimunu viinud mitmete kriminaalmenetlusteni. 

Säärast sisu tootvad TikTokerid ohustavad oma tegevusega nii iseennast kui ka teisi ning põhjustavad laiemalt kahju kogu Eesti ühiskonnale. Enamus neist jätkab sama rada isegi peale politsei noomitusi või krimnaalmenetlusi, sest kuulsus, tähelepanu ja eriti raha, meelitavad tagasi. Just sellepärast ei tohikski anda neile jõudu juurde õigusega teenida ebatsensuurse sisu pealt raha või õigusega jagada oma elu sotsiaalmeedias edasi, kui ühe korra on juba avalikult seadust rikutud.