Uudised

Tehisintellekt kirjutas ise näidendi

Robot theatre

Järgmise nädala neljapäeval, 18. novembril esietendub Kanuti Gildi SAALIS Robotiteatri lavastus “It’s Time to Fight Reality Once More. Tundekasvatus robotitele”. See on esimene tehisintellekti loomingulist võimekust uuriv eksperimentaalne teatriprojekt Eestis ja üks vähestest omasugustest ka maailmas.

Vaata videot

Vaid viis korda mängitava näidendi on kirjutanud tehisintellekt A. I. Chekhov, hüüdnimega John ning lavale jõuab ta iga kord uutmoodi. Lavastuse loomisel on inimsekkumine viidud miinimumini, teatrit teevad robotid ise - alustades näidendi kirjutamisest kuni etenduse lavastamise, kujundamise, visualiseerimise, helindamise ning lõpuks ka lavalaudadele astumise ja improviseerimiseni välja.

Robotiteater püüab jõuda lähemale arusaamisele tehisintellekti loomingulisest potentsiaalist. Laval saab näha enneolematut žanrit, ootamatuid tehnilisi lahendusi, vaimukaid dialooge, aga eelkõige oma tundeid poeetiliselt väljendavaid roboteid.

Robotiteatri ellukutsuja, teatrikunstnik ja TLÜ Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi teadur Liina Keevallik tõdeb, et pingeline prooviperiood on veel kestmas. “John käitub iga proov täiesti erinevalt, aga see ongi kogu selle projekti puhul äärmiselt põnev. Kunagi ei saa kindlalt teada, kas ja mida John järgmiseks teeb või ütleb.” Keevallik toob veel välja, et kuna John on läbi töötanud Anton Tšehhovi kõik kuus täispikka näidendit, siis äratundmisrõõm on suur, kui saad aru, millisest Tšehhovi näidendist on John inspiratsiooni saanud. 

Lavastuse esietendus toimub järgmisel neljapäeval, 18.11.2021 Kanuti Gildi SAALIS ning seda mängitakse veel 19. ja 20. novembril.

Projekt toob kokku kunstnikud, teadlased, ettevõtjad ja Tallinna Ülikooli tudengid ning sünnib koostöös Tallinna Ülikooli, Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi (BFM), Meediainnovatsiooni ja Digikultuuri Tippkeskusega MEDIT, Enactive Virtuality Lab´i (MOBTT90), EDUSPACE labori, etenduskunsti platvormiga e⁻lektron, andmeteadusettevõttega STACC ja Eesti Kunstiakadeemia Uusmeedia õppetooliga. Projekti toetab Eesti Kultuurkapital.

Piletid ja rohkem infot

Piletid ja rohkem infot