Linna süda tuksub tagaruumides
Arvamusartikkel valmis kursuse "Arvamuslugu ja juhtkiri" eksamitööna.

“Klubikultuuri kadumine oleks linnadele märksa suurem kaotus kui pelgalt mõne meelelahutusasutuse sulgemine. Klubid on osa linna identiteedist, kogukonnatunde kasvatamise paik. Elanikud ja külastajad saavad seal võimaluse loovaks eneseväljenduseks. Linnad, mida tuntakse elava klubikultuuri ja mitmekesise ööelu poolest, suudavad meelitada kohale peale nädalavahetusturistide ka pikaajalisemaid elanikke ja ettevõtteid,” ütles Tallinna ööelu nõunik Natalie Mets.
Alternatiivne klubikultuur ja ööelu on olulised osad kultuurist, mis jäävad tihtipeale negatiivsete uudiste varju. Alternatiivsed klubid mitmekesistavad meie kultuurielu ja muusikavälja ning pakuvad kohta, kus on võimalik kokku saada inimestel erinevate taustade ja huvidega. Nende vaba ja avatud keskkond ei diskrimineeri ega suhtu teistmoodi inimestesse, kes võib-olla peavooluklubides ennast ohustatuna või ebamugavalt tunnevad. Tean nii mõndagi kvääri tuttavat, kes on saanud end artistina teostada just alternatiivsetes klubides tänu nende vabale õhkkonnale. Lisaks sellele on alternatiivsed klubid ühed vähestest kohtadest väljaspool kooliruume, kus muidu keelelise barjääri tõttu segregeeritud eesti-vene noored saavad lõimuda teiste eesti keelt kõnelevate eakaaslastega. Hea näide sellest oli Sveta Baar, mis ei teinud oma üritustele turundust ainult eesti keeles, nagu üldkujul kombeks, vaid inglise keeles, et meelitada kohale ka vene keele kõnelejaid või kodanikke muu päritoluga. Mina kui alternatiivse ööelu huviline tunnen muret tuleviku pärast, sest klubidel ja baaridel on keeruline vee peal püsida, mistõttu on mitmed mainekad asutused majanduslike raskuste tõttu viimaste aastate jooksul oma uksed sulgenud.
Osade poliitikakorraldajate nägemuse järgi on alternatiivne klubikultuur kõigest väike fragment ööelust, mis ei vääri suuremat tähelepanu. Kultuuri mitmekesisuse säilimiseks on oluline, et selle kõiki sektoreid koheldaks samaväärse tähelepanu ja austusega. Ööelu häid külgi varjutavad tihtipeale negatiivsed suhtumised selle pahedest - keskendutakse enamasti kriminaalsetele, majanduslikele või tervisega seotud aspektidele ning jäävad unustusse sündmused, millest räägitakse sõprade keskis helgete mälestustega veel aastaidki hiljem. Selleks, et säiliks alternatiivne ööelu, on vaja kultuuriministeeriumil vaadata ka mujale peale teatrite ja muuseumihoonete.
Alternatiivsed klubid ei ole ainult koht, kus alkoholi pruukida ja muusikat kuulata, vaid ühine väärtusruum, kus on esikohal seda esindavate kogukondade liikmed.