Uudised

Eesti suunamudijatel tuleb oma töötasu tikutulega taga ajada

Ajakirjandustudeng Lili Liinev kirjutas uudise Eesti suunamudijate sissetuleku kohta. Kursuse juhendaja on Taavi Eilat. Head lugemist!

influencer

Mitmed Eesti sisuloojad ei ole viimastel kuudel saanud Promoty influencer turunduse platvormil tehtud tööde eest tasu kokkulepitud ajaks.

“Lubatakse maksta ja tuleb igasugu vabandusi, aga mida ei tule on kokku lepitud tasu tehtud töö eest,” ütles mainekas suunamudija Paula (nimi muudetud), kellel on sotsiaalmeedias üle 40 tuhande jälgija ning kes liitus Promoty platvormiga juba ettevõtte algusaastail. Paula sõnab, et tunneb sisuloojaid, kes just seetõttu on Promoty-ga koostöö lõpetanud.

Summad, mida sisuloojad pole õigeaegselt kätte saanud, võivad ulatuda mitmetesse sadadesse eurodesse ja mõjutavad seega oluliselt sisuloojate toimetulekut, kuna peale sisu postitamist ollakse tasu saamisega juba arvestanud. Paula tõdeb näiteks, et tema küsib Promotys ühe koostöö eest 350–400 eurot.

Paula sõnutsi on tal ettevõttega probleeme olnud juba aastaid. “Minu kogemus nendega on olnud nagu Ameerika mägi – vahel on lihtne ja hea, aga on ka aastaid, kus tasu pean mitu kuud taga ajama.”

Aastaid tagasi otsustas Promoty-ga koostöö lõpetada ettevõtja Kätriin Helena Huttunen, kelle sõnul tundus Promoty äpp juba siis tasustamise poole pealt läbi mõtlemata. “Ma ei saanud väga nende maksustamise poolest aru ja see oli ka üks põhjus, miks ma hakkasin oma firma alt tegema ja teine põhjus oli see, et mulle on rahaliselt kasulikum ise neid asju organiseerida,” sõnas Huttunen.

Promoty CEO ja asutaja Aleks Koha leiab, et tasude hilinemised võivad olla tingitud aasta alguses jõustunud seaduse muudatusest, mille kohaselt peavad seesugused platvormid koguma kasutajatelt rohkem andmeid. Koha ütleb, et andmed on tänaseni paljudel kasutajatel uuendamata ning sellisel juhul ei tohi Promoty väljamakset teostada. Aleks Koha ütleb, et nende platvorm on hea koht alustavale suunamudijale, kuid tõdeb, et suunamudijatel on tegelikult tulusam ise tegutseda. “See viide on ka, miks me muutsime oma ärimudelit ja keskendume sellele suhtekorralduse poolele ja tahame ka äppi muuta sinna poole,” nentis Koha. 

Nimelt on Promoty ettevõte läbinud hiljuti mitmeid muudatusi. “Hiljem ma loodan, et meil on kõige paremad tööriistad just selle kogu asja halduse jaoks, kaasa arvatud ka arvete esitamine ja lepingute haldus ja kõik siuke muu kraam, et see on plaanis küll,” ütles Koha Promoty platvormi tuleviku kohta.