Uudised

Tudengite tööd filmifestivalidel laineid löömas

Film

COVID-19 pandeemia on toonud endaga arenguid nii selles, kuidas me filmide tegemist õpetame, kui ka selles, kuidas publik filme vaatab. Vaatamata sellele on Balti filmi, meedia ja kunstide instituudis (BFM) valminud filmid leidnud oma tee filmifestivalidele, mis toimuvad hübriidformaatides ning võimalikult koroona-kindlalt.

Nii jagati ka hiljutisel rahvusvahelisel lühifilmide festivalil Go Short (Nijmegen, Holland) välja auhinnad. 13-ndasse Go Shorti tudengifilmide võistlusprogrammi oli valitud ka audiovisuaalse meedia eriala vilistlase Ville Koskineni lõputöö, mis kannab peakirja „Kontrolli all“ (Under Control). Tudengifilmide võistlusprogrammi žüriisse kuulusid Eduardo Williams, Marie-Elaine Riou, Nicolas Gourault ja Andreea Pătru, kes tõdesid, et minimalistlik, kuid kaasahaarav idee putukate ristiretkest botaanikaaia taimede vastu, pakkus vaatamisnaudingut. „Julge ja originaalne lähenemine üsnagi lihtsale mõttele, et loodus kontrollib ka kontrollitud keskkondi,“ kirjutasid žüriiliikmed oma ühisavalduses. 

 Under Control

Noor režissöör ise on oma võitu kommenteerides tagasihoidlik, öeldes, et ta ei osanud tunnustust oodata, rääkimata sellest, et ka tänukõne oli ettevalmistamata. „Selline tunnustus on meeskonnale tohutuks edasiviivaks jõuks, et töötada järgmiste projektide kallal. Kahtlemata ei oleks selle filmi loomine ning ka käesolev auhind saanud reaalsuseks ilma BFMi toetavate õppejõudude Miguel Llansó ja Astrīda Konstante, kuid ka Riho Västriku, Marianna Kaadi ning Dirk Hoyerita,” sõnas Ville. Koskinen ja tema meeskond tunnevad rõõmu selle üle, et „Kontrolli all“ on juba valitud ka mitmete järgmiste festivalide programmidesse. 

Tegemist ei ole kaugeltki ainukese BFMis valminud filmiga, mida festivalidel vaadata saab. Riia rahvusvahelise filmifestivali 2ANNAS - Baltimaade lühifilmide võistlusprogrammis - võis näha lausa kahte BFMi dokumentaalfilmi: audiovisuaalse meedia üliõpilase Ahmed Fouad Ragabi kursusetööd „Teisel pool hirmu“ (The Other Side of Fear, 2020) ja dokumentaalfilmi õppekava vilistlase Nele Aunapi lõputööd „Hingetõmbehetk“ (Hiatus, 2020).

The Other Side of Fear 0Hiatus

Dokumentaalfilmi õppekava vilistlaste töödest näidati hiljuti Clevelandi rahvusvahelise filmifestivali FilmSlam programmis Volia Chajkouskaya kursusetööd “Common Language” (2020), mis jõuab maikuus ka Scottish Mental Health Arts Festival’ile. Festivali keskseks temaatikaks on sel aastal „Normaalsus?“. 

Common Language

Teema on seotud COVID-19 kriisi valguses meedias levivate pealkirjadega, mis lahkavad „uut normaalsust“ või siis unistavad „normaalsusesse naasmisest“. Festivali programmi valitud filmid ning tegevused käsitlevad erinevaid vaimse tervisega seotud küsimusi, kuid viskavad õhku ka kiusliku küsimuse, et ehk polnudki see vana hea normaalsus sugugi nii tervislik.